0,00 TL

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Kargo Ücreti 75 TL dir

info@mavikutu.com.tr

0 232 332 25 28

0,00 TL

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Home Kitap Cumhuriyetin 100 İsmi: Büyük Devrimin Portreleri – MaviKutuTR

Cumhuriyetin 100 İsmi: Büyük Devrimin Portreleri - MaviKutuTR

98,62 TL
Stok No : MKT-44155

 

Mustafa Kemal, kafasındaki inkılapları neden en yakınındakilerden bile gizlemek zorunda kaldı? Enver Paşa ile arasındaki rekabet Kurtuluş Savaşı'na nasıl yansıdı? Olaylar farklı gelişseydi, Milli Mücadele'nin lideri başkası olabilir miydi? Düşmana karşı direnişi beraber başlattığı silah arkadaşları neden birkaç sene içinde Gazi'ye muhalif oldu? Bir imparatorluğu yıkıp yerine bir cumhuriyet kuran bu istisnai nesli yaratan şartlar nelerdi? Eski İttihatçılar Kurtuluş Savaşı'nda nasıl bir rol oynadı?

Bir devrimi mümkün kılanlar yalnızca ona taraftar olanlar mıdır?

Bir yanda ömrü cepheden cepheye savrulmakla geçenler, bağımsızlık ateşini yakmak için kalemini konuşturanlar, nutuklarıyla kitleleri seferber edenler, ellerindeki her şeyi vatanın kurtuluşu için feda etmekten çekinmeyenler. Öte yanda sürekli yalpalayan müteredditler, liyakatsiz muhterisler, vasat idare-i maslahatçılar. Emrah Safa Gürkan, kimi destek kimi köstek olarak Cumhuriyet'in kuruluşunda rol oynayan 100 ismi, onların hareketlerine yön veren arka planlarıyla kaleme alıyor. Ezbere anlatıların dışına çıkan bu portreler, kişileri olduğu kadar, o günün şartlarını da anlamamız için bize yol gösteriyor.

Emrah Safa Gürkan, Cumhuriyet'in 100 İsmi - Büyük Devrimin Portreleri ve Cumhuriyet'in 100 Günü - İnkılabın Ayak Sesleri'nde bir şeyi kesin olarak görmemizi sağlıyor: Bir büyük liderin önderliğinde genç yaşlı binlerce insanın çabasıyla yaratılan ve şimdi bir asırlık çınar gibi kök salan Türkiye Cumhuriyeti'ni var etmek, bir "mucize"den çok daha fazlasını gerektirmişti.

Bu kitapta Nezihe Muhittin gibi kadın hakları aktivistlerinden Mustafa Suphi gibi devrimci Bolşeviklere, Mehmet Akif gibi gelenekçi entelektüellerden Ahmet Ağaoğlu ve Yusuf Akçura gibi fikir adamlarına, Fuat Köprülü gibi biliminsanlarından Ahmet Emin gibi Columbia Üniversitesi'nde doktora yapmış gazetecilere rast geleceksiniz.
​​​​​​​​Emrah Safa Gürkan

Yayıncı ‏ : ‎ Mundi; 1. basım (2 Mayıs 2023)
Dil ‏ : ‎ Türkçe
Kağıt Kapak ‏ : ‎ 432 sayfa
ISBN-10 ‏ : ‎ 625637729X
ISBN-13 ‏ : ‎ 978-6256377295
Boyutlar ‏ : ‎ 21 x 13.5 x 2.7 cm

*

Kitap > Tarih > Orta Doğu

.
May 23, 2024 17:38:05 UTC

.
MaviKutu.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Cumhuriyetin 100 İsmi: Büyük Devrimin Portreleri – MaviKutuTR” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tavsiye Ürünler

MaviKutu